Zaujímavosti

EFEKTY KÁVY NA NÁŠ MOZOG A TELO

EFEKTY KÁVY NA NÁŠ MOZOG A TELO

Čo nám prináša káva?

Káva je druhou najviac obchodovanou komoditou na svete – hneď po rope.
Prečo? Žiadna náhoda :) Každý poznáme efekty kávy na naše fungovanie a náladu. Ale ako káva dosahuje tieto zázračné účinky?

 

KÁVA a MOZOG
Počas práce a narastajúcej únavy sa zvyšuje produkcia adenozínu v našom mozgu. Adenozín nám prináša pocit únavy. Čo je pri dlhej a náročnej práci prirodzené. Tento pocit, ale nikto z nás nechce cítiť. Preto často nastupuje obľúbená káva.

Kofeín, ktorý káva obsahuje dokáže zaujímavú vec – viaže sa na receptory adenozínu. Tým vytláča adenozín z jeho prirodzenej funkcie a náš mozog následne menej signalizuje pocit únavy. A je to tu!

Zrazu sa cítime aj o 9. večer ako znovuzrodení. Na chvíľu. Účinok kávy po určitom čase postupne vyprchá. Dlhodobá udržateľnosť efektu kávy je trocha zložitejšia. Časom dokonca mozog začne vytvárať viac adenozín receptorov, čím je potreba väčšieho množstva kofeínu, aby sme sa cítili rovnako sviežo. Už nám nestačí len 1 káva denne. Určite viete, že závislosti vznikajú už vtedy, keď človek tvrdí, že má návykovú látku pod kotrolou.

 

Telo chce bojovať
Kofeín okrem nášho mozgu ovplyvňuje aj naše telo.
Stimuluje produkciu adrenalínu. Adrenalín poznáme všetci. Zrýchlený dych, búšiace srdce, zrýchlený krvný obeh – telo sa inštinktívne pripravuje na reakciu typu útok alebo útek.

Adrenalín sa produkuje pri stresových reakciách tela. Poobednajšia šálka kávy by nemala mať nič spoločné so stresom, práve naopak.

My chceme, aby sme si kávu v kľude vychutnali. Kofeín paradoxne naše telo dostane do stresového režimu.

Okrem toho na naše telo, zmysly a mozog pôsobí okolitý stres, ktorý sa nejak stal súčasťou nášho života. Pri dlhodobom strese nastávajú veľmi nechcené efekty na naše zdravie. Pri dlhodobom a intenzívnom strese, ktorý nie je adekvátne kompenzovaný môže dochádzať aj k štrukturálnym zmenám mozgu.

V pracovnom prostredí by sme sa mali snažiť stres minimalizovať. Výhovorky, že to inak nejde, naše telo nepočúva. Možno sa nám na chvíľu podarí na stres zabudnúť práve pri šálke kávy. Ale návrat za pracovný stôl alebo stretnutie s klientom nás rýchle vráti do reality.

Realita je nekompromisná. Náš životný štýl vplýva na naše telo a zdravie či sa nám to páči alebo nie. Káva by nemala slúžiť ako náhrada riešenia našej manažérskej reality.

 

Úsmev a spokojnosť
Kofeín dokonca znižuje reabsorpciu dopanímu v našom mozgu, následkom čoho sa cítime pri pití kávy spokojnejší a šťastnejší.

Dopamín je neurotransmiter, ktorého úlohou je posilňovať neurónové spojenia. Poznáme ho aj pod pojmom hormón šťastia.

Podobné účinky má aj kokaín. To je ale už úplne iná káva – kokaín je vysokonávyková droga. Chemickými zmenami v mozgu dokáže spôsobiť niekoľkonásobne vyššiu produkciu dopamínu, než by sme dokázali dosiahnuť prirodzenou aktivitou.

Je to však umelý proces, ktorý je veľmi lacný a jednoduchý. Prirodzená stimulácia mozgu, aby začal produkovať dopamín nás stojí určitú nánahu, energiu a vyžaduje našu aktivitu. Mierna závislosť sa môže objaviť aj pri káve. Vieme, že človek je tvor pohodlný...

 

Predávkovanie kávou?
Je možné predávkovanie týmto obľúbeným nápojom?

Smrteľná dávka kofeínu je na úrovni 150 mg na 1 kg našej hmotnosti.

Pre priemerného človeka dosahuje táto dávka niečo viac ako 10 gramov. Priemerná šálka kávy, v závislosti od druhu použitých zŕn a spôsobu prípravy obsahuje medzi 80 – 175 mg kofeínu.

Smrteľná dávka kofeínu by bola skrytá v približne 70 šálkach kávy. A museli by sme ich vypiť všetky naraz. Dosť náročná predstava.

Rozpad kofeínu je na úrovni približne 6 hodín. Za tento čas klesne jeho obsah v tele na polovicu. Tým klesnú aj jeho účinky a o to viac narastie naša chuť na ďalšiu kávu. A tento kolobeh v praxi poznáme veľmi dobre :)

 

Káva a zdravie
Káva má aj svoju pozitívnu a zdravú tvár. Mnohé štúdie ukázali jej pozitívne zdravotné účinky. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, podporuje metabolizmus, zrýchluje prácu svalov.

Efekty kávy sú u každého z nás do určitej miery individuálne. Keď nám nestači samotný kofeín
v káve, rýchlo pridávame cukor.

Cukor nám zabezpečí prísun energie – rýchlo a lacno. Mnohí máme skúsenosti ako fungujú veci, ktoré získame rýchlo a veľmi lacno...
Káve a zdraviu sa budeme venovať v budúcich článkoch.

 

ZHRNUTIE:
Káva je druhou najviac obchodovanou komoditou na svete – hneď po rope. Ako káva dosahuje svoje zázračné účinky? Počas práce a narastajúcej únavy sa zvyšuje produkcia ademozínu v našom mozgu. Adenozín nám prináša pocit únavy. Kofeín, ktorý káva obsahuje dokáže zaujímavú vec – viaže sa na receptory adenozínu. Tým vytláča adenozín z jeho prirodzenej funkcie a náš mozog následne menej signalizuje pocit únavy.

Kofeín okrem nášho mozgu ovplyvňuje aj naše telo. Stimuluje produkciu adrenalínu. Adrenalín sa produkuje pri stresových reakciách tela. Poobednajšia šálka kávy by nemala mať nič spoločné so stresom, práve naopak. Kofeín dokonca znižuje reabsorpciu dopanímu v našom mozgu, následkom čoho sa cítime pri pití kávy spokojnejší a šťastnejší. Mierna závislosť sa môže objaviť aj pri káve.

Je možné predávkovanie týmto obľúbeným nápojom? Priemerná šálka kávy, v závislosti od druhu použitých zŕn a spôsobu prípravy obsahuje medzi 80 – 175 mg kofeínu. Takže smrteľná dávka kofeínu by bola skrytá v približne 70 šálkach kávy. A museli by sme ich vypiť všetky naraz. Dosť náročná predstava.

Káva má aj svoju pozitívnu a zdravú tvár. Mnohé štúdie ukázali jej pozitívne zdravotné účinky. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, podporuje metabolizmus, zrýchluje prácu svalov.

Viac článkov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...